Czym jest temblak i czy można w nim spać?
2.jpg

Złamana kończyna to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Oprócz bólu towarzyszącego złamanej ręce, trzeba liczyć się również z trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności. Lekarze zalecają aby w trackie dnia trzymać rękę w gipsie na temblaku. Problem pojawia się w nocy. Czy można spać w temblaku na rękę? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zacznijmy od tego, czym jest temblak na złamaną rękę? Zadaniem temblaka jest unieruchomienie ręki w trakcie kontuzji - na przykład zwichnięcia, złamania bądź niedowładu wywołanego przez przebyte urazy. Temblak najczęściej stosowany jest w przypadku złamania kończyny górnej i unieruchomienia jej opatrunkiem gipsowym. Temblaki różnią się od siebie - możemy wyróżnić temblaki na rękę, temblaki na bark i temblaki stabilizujące ramię i bark (np. orteza).

W zależności od rodzaju złamania, gips można nosić od 6 tygodni nawet do kilku miesięcy. Z uwagi na to, iż opatrunek gipsowy jest ciężki, głównym zadaniem temblaka jest odciążenie obręczy barkowej i stawu. Z kolei, w przypadku zwichnięcia stawów (bez konieczności zakładania gipsu), temblak będzie jedyną skuteczną metodą aby usztywnić i unieruchomić rękę. Przy złamanej kończynie, coraz częściej stosowane są lżejsze, syntetyczne opatrunki gipsowe. Jednak nawet w takim przypadku zaleca się noszenie temblaka na rękę. Noszenie gipsu na zgiętej ręce, niezależnie czy jest to opatrunek tradycyjny czy syntetyczny, jest dużym obciążeniem dla stawu. Dlatego tak ważnym elementem jest odpowiedni stabilizator ręki.

Temblaki najczęściej wykonuje się z dzianiny poliamidowej lub pianki poliuretanowej, które chronią odsłonięte części ciała (np. bark lub odsłonięta część ramienia) przed oparzeniami. Bardziej rozbudowane są neurotemblaki, które mocniej usztywniają kończynę i są stosowane w przypadku porażenia lub niedowładu ręki. 

W naszym sklepie dostępne są temblaki bawełniane wykonane z miękkiej dzianiny dresowej, temblaki wodoodporne zalecane zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym oraz temblaki siatkowe, które świetnie sprawdzą się w okresie letnim.

Wiecie już jakie mogą być rodzaje stabilizatorów i jak użytkować je w trakcie aktywności w ciągu dnia. Jak zatem postępować udając się na spoczynek? Podczas leżenia siła grawitacji nie działa tak mocno na zagipsowaną kończynę, jak w trakcie przebywania w pozycji siedzącej czy stojącej. Pacjentom ze złamaniem ręki lub obojczyka zaleca się aby w trakcie snu układali się na zdrowym boku lub na wznak. Ułożenie ręki w nocy, powinno być identyczne w trakcie dnia, jednak nie ma potrzeby aby spać w temblaku. Usztywnienie i prawidłową pozycję zapewni w tym czasie sam gips. Nawet przewracając się z boku na bok nie ma możliwości aby zaszkodzić zrastającym się urazom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl